4 січня Всесвітній день абетки Брайля.

       Генеральна Асамблея ООН проголосила 4 січня  Всесвітнім днем абетки Брайля з метою підвищення обізнаності суспільства про значення азбуки для незрячих та слабозорих осіб.  Цього дня народився Луї Брайль, французький тифлопедагог, який прославився як творець рельєфно-крапкового шрифту для незрячих. Також він  був  й талановитим музикантом, викладав музику незрячим і слабозорим людям, розробив шрифт для запису нот.   
      Луї Брайль народився 4 січня 1809 року, у трирічному віці в результаті травми осліп (травма гострим предметом одного ока, внаслідок симпатичного запалення втратив зір на обох очах).      
      У 1824 році  Луї Брайль, якому на той момент виповнилося 15 років, розробив свій перший варіант рельєфно-крапкового шрифту для незрячих і слабозорих людей. Близько двох років тривала робота Луї над створенням рельєфно-крапкової абетки, а в 1829 році Брайль опублікував власний унікальний метод письма, який до сьогодні носить ім’я свого творця.
        У 1837 році рельєфно-крапковою мовою була надрукована перша книга під назвою «Коротка історія Франції». З того часу абетка Брайля вважається найбільш досконалим способом комунікації людей із проблемами зору.
       У 1854 році шрифт Брайля став офіційним засобом для комунікації та навчання незрячих, проте самого Брайля на той час вже не було серед живих (в віці 43 роки він помер від туберкульозу). У 1887 він стає міжнародним шрифтом. Завдяки своїй універсальності, систему використовують люди різного віку. 
       Для мільйонів незрячих людей шрифт Брайля є засобом спілкування. А ще він відіграє визначальну роль у їх освіті, доступі до інформації, реалізації права на свободу висловлювання поглядів і переконань. а також у доступі до творів світової культури та наукових знань.
        Шрифт Брайля адаптований під безліч мов світу, на ньому надруковано тисячі книг у різних країнах. 
        Відділ медичної літератури ЧОУНБ ім. М. Івасюка  також має у своєму фонді книжки шрифтом Брайля. З деякими з них можна ознайомитись на виставці «Торкнутися слова». Запрошуємо до перегляду!

Андрухович, Софія. Фелікс Австрія : роман. В 5 ч. Ч. 1. / Софія Андрухович. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. – 288 с. 

Станіславів кінця ХІХ – початку ХХ століття. Звичайне місто на кресах «щасливої Австрії», в якому живуть, страждають, нероздільно закохуються, захоплюються наукою і шарлатанськими виступами всесвітньо знаних ілюзіоністів, розважаються на балах і карнавалах, ходять на шпацер і ховають таємниці у різьблених комодах. І на тлі епохи, яка для нащадків щораз більше обростатиме міфами про ідилічне життя, – долі двох жінок, що переплелися так тісно, як стовбури дерев – у нерозривному зв’язку, який не дає ні жити, ні дихати, ні залишитися, ні піти.


Г
ербіш, Надійка. Мандрівки з чарівним атласом : Париж / Надійка Гербіш. - Львів: Національний університет "Львівська політехніка", 2020. - 72 с.

Кажуть, що Париж — це завжди про любов (і круасани). Тож Лука й Терезка вирушать у свою третю мандрівку з Чарівним Атласом не самі, а прихопивши з собою закохану пару. Разом вони ласуватимуть традиційною французькою випічкою, розкриють таємниці Ейфелевої вежі й незбагненного Монмартру, прогуляються вздовж Сени, познайомляться з полотнами знаних імпресіоністів і побачать славетний Нотр-Дам. А ще вони довідаються, чому столицю Франції називають Містом Світла і чому до неї так сильно хочеться повертатися повсякчас.

Дюма, Александр. Кегельний король.  У двох частинах. Ч. 1. / Александр Дюма. - Львів : Львівський обласний осередок ВГО "Українська спілка людей з інвалідністю-УСІ", 2024. - 114 с.


Це перше українськомовне видання казок Александра Дюма (1802-1870) – видатного французького письменника та журналіста. А. Дюма (батько) відомий в усьому світі насамперед як автор пригодницьких романів («Троє мушкетерів», «Граф Монте-Крісто» та інших). Але його перу належать і не менш цікаві та захопливі казкові твори для дитячої аудиторії. Більшість з них увійшли до збірки «Татусь Жіґонь» (1860). У світі, де живуть королі, знатні та звичайні люди, є місце для магії та див, які дають змогу героям досягати своїх цілей або, навпаки, збивають їх з правильного шляху. Дюма розповідає ці історії як справжній француз, витончено та з гумором, описуючи перетворення чудесних тварин, що говорять людською мовою та допомагають людям залишатися людьми, зберігаючи честь, гідність, віру в себе і свою мрію. Казки А. Дюма зацікавлять як дітей, так і дорослих.

Лірник, Сашко. Доктор Крапелька : Лікарський детектив. Частина 1. / Сашко Лірник. – Львів: Львівський обласний осередок ВГО «Українська спілка людей з інвалідністю – УСІ», 2024. -  102 с.

Книжка, яку ви так довго чекали — казка про лікаря, який лікує і людей, і тварин. Скажете, що таких казок є багато? Ну так. Є трохи…Скажете, що ця казка схожа на всі ці історії? Ха! А от і ні! Хоча в ній теж є лікар, і папуга, і лікарський транспорт, і помічниця, і звірі розмовляють… Ну як же в оповідях про лікаря обійтися без цього всього? Так ось, ця книга написана в жанрі сучасної міської казки. Мало хто пише такі казки. А от Сашко Лірник пише! Та й так, щоб було цікаво не тільки дітям, а й дорослим. Щоб читали родиною разом, відкривали для себе нове, дізнавалися про мистецтво, науку, техніку, філософію, гумор і народні традиції й багато інших цікавинок. Ну і щоб вчили українську мову, багату й самобутню.


Лукащук, Христина. Таємничий обід / Христина Лукащук. - Львів : Національний університет "Львівська політехніка", 2023. - 21 с.

Юліан думає, що його старший брат ускочив у халепу. Щоб дізнатися, в чому річ, він подається назирці за братом і потрапляє… на урочистий обід до ресторану. Це для хлопчика справжнє випробування – адже біля його тарілки стільки розмаїтих ложок, виделок та ножів. Чи вдасться хлопцеві впоратися з нелегким завданням – пообідати в товаристві, дотримуючись етикету? А чи довідається він братову таємницю?




Родлер Крістоф. Легенди Австрії / Крістоф Родлер. - Львів : Львівський 
облаасний осередок ВГО "«Українська спілка людей з інвалідністю – УСІ», 2024. - 94 с.

У книзі зібрані легенди із федеральних земель та регіонів Австрії: Бурґенланду, Нижньої Австрії, Верхньої Австрії, Зальцбурґа, Штирії, Каринтії, Тіролю, Форарльберґу та Відня.



Тимяк-Лончина, Роксоляна. Мене звати Лада. А тебе? / Роксоляна Томяк-Лончина. - Львів : Львів: Львівський обласний осередок ВГО «Українська спілка людей з інвалідністю – УСІ», 2024. -  33 с.

 «Мене звати Лада. А тебе?» – реальні історії допитливої вченої собачки-супровідника Лади, яка народилася в Америці, проте часто буває в Україні. Вона досліджує світ, закохується в країну, допомагає хворим і знедоленим. Лада вчить завжди бути добрим, позитивним, патріотичним, відгукуватися на потреби і прохання інших, але не забувати і про розваги й шалені пригоди. Собачка якнайшвидше хоче познайомитися з кожним читачем, щоби разом пройти цей шлях любові й радості.



Шевченко, Тарас. Дитячий Кобзар: поезія / Тарас Шевченко. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2018. -  64 с.

Дитячий кобзар – це не просто збірка найвідоміших віршів Тараса Шевченка, а художнє видання з яскравими ілюстраціями. Картини Марини Михайлошиної підкреслять слова Великого Кобзаря та привернуть увагу як маленьких, так і великих читачів. Тут і українське село з біленими хатами, і козак, що збирається у довгу дорогу, і, звичайно, кобзар, що на кобзі грає та пісні про славетне минуле наспівує.

















Коментарі

Популярні публікації