26 листопада - Міжнародний день боротьби з ожирінням.


     Ожиріння – це захворювання, зумовлене розладом обмінних процесів в організмі, при якому  відкладається зайвий жир, переважно в підшкірній клітковині.  Ожиріння стала однією, з найактуальніших проблем сучасної медицини і входить до числа неінфекційних захворювань.

        У 2000 році Всесвітня організація охорони здоров’я вперше використала термін “епідемія” для характеристики ситуації з ожирінням – вона визнала, що число повних людей збільшується колосальними темпами. За останніми оцінками ВООЗ, надмірною вагою в сучасному світі страждають приблизно 1,5 мільярда дорослих людей і приблизно 20 млн. дітей до 8 років мають проблеми із зайвою вагою. В Україні від зайвої ваги страждає близько 15% населення.

     Причини ожиріння різні. Воно може розвиватися  як самостійна хвороба і бути симптомом ураження центральної нервової  та ендокринної систем. Проте, учені дійшли висновку, що у 90% усіх випадків причиною ожиріння є абсолютне або відносне переїдання, переважання в їжі підвищеної кількості вуглеводів, особливо легкозасвоюваних, та жирів тваринного походження. Таке аліментарне ожиріння розвивається внаслідок перевищення кількості енергії, що надходить з їжею, над енерговитратами організму.
Також до важливих факторів, що сприяють ожирінню, відноситься  малорухомий спосіб життя при достатньому харчуванні.
Велике значення у виникненні ожиріння надається спадковості та конституції.

Ожиріння – це хвороба, яка не викликає діагностичних труднощів. Діагноз ії можно поставити по зовнішньому вигляду хворого.   Але це захворювання не тільки позначається на зовнішньому вигляді людини, а і  викликає ряд серйозних і тяжких ускладнень майже у всіх органах і системах організму:

Найчастіше  від ожиріння терпить серцево-судинна система.

 Під впливом ожиріння спостерігаються певні зміни функції дихальної системи.

 Значне місце при ожирінні займають порушення функції шлунково-кишкового тракту. 

Печінка і жовчовивідні шляхи дуже чутливі до надлишкових жирових відкладень.

 Функція статевої системи при ожирінні, як правило знижується.

 Досить часто при ожирінні виникають різні захворювання шкіри. 

У хворих на ожиріння в патологічний процес нерідко втягується й опорно-руховий аппарат. 

При обстеженні нирок та сечовивідної системи у хворих на ожиріння часто спостерігається виділення великої кількості солі та дрібних каменів.

 Дуже поширені гострі та хронічні запалення підшлункової залози, подагра.

Ожиріння може призвести до таких психологічних проблем, як: депресія, тривога, низька якість життя, низька самооцінка, невдоволення тілом.

Ожиріння призводить до ранньої інвалідизації, передчасного старіння, скорочення тривалості життя.

      Запобіжні заходи, спрямовані проти розвитку ожиріння, поєднують у собі два основних фактори: фізичну активність і обмеження харчування.  Щоб правильно використати засоби фізичної культури і раціональне харчування, людині, схильній до повноти, треба усвідомити, що ожиріння – серйозна недуга. Тільки при найактивнішній участі самого хворого і його бажання змінити свої звички та спосіб життя можна запобігти захворюванню.

      До Міжнародного дня боротьби з ожирінням у відділі медичної літератури ЧОУНБ

 ім. М. Івасюка облаштовано книжкову виставку, на якій представлено наукову, навчальну, популярну літературу.


Запрошуємо всіх зацікавлених до перегляду (вул. Вірменська, 14, I поверх).

Коментарі

Популярні публікації